x

Netflix додава HD и HDR поддршка на серијата OnePlus 8

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 20 Август, 2021 од GSM.mk

Обично, телефонот и таблетите со Android поддржуваат стриминг на Netflix во резолуција од 540p или повисоко, но за с at што е во и надвор од HD (720p) тие треба да бидат одобрени од услугата за стриминг. Netflix во HD не е достапен на сите телефони и таблети со Android, а уште помалку поддржува стриминг Netflix во HDR.

Во зависност од чипсетот внатре, брендот и софтверот, вашиот уред со Android може или не поддржува стриминг Netflix користејќи поставки со највисок квалитет. За среќа, ако користите паметен телефон OnePlus, шансите се дека вашиот телефон поддржува стриминг на Netflix во HDR10.

До сега, OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T, OnePlus 7T Pro, OnePlus 9 5G и OnePlus 9 Pro 5G беа меѓу телефоните издадени од кинеската компанија кои поддржуваат HDR10. Почнувајќи од оваа недела, целата постава на OnePlus 8 се приклучува на листата на уреди со Android поддржани од HDR10.

Забележана од AndroidPolice, листата за поддршка на Netfix за уредите HDR10 сега ги вклучува OnePlus 8, OnePlus 8T и OnePlus 8 Pro. OnePlus Nord 2 и OnePlus 9R исто така добија поддршка за репродукција на HD, но тие с yet уште не се целосно компатибилни со стриминг HDR10.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.