x

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Категорија: Совети Објавено на 23 Јуни, 2021 од GSM.mk

Поврзувањето со мрежа Wi-FI со име „% p% s% s% s% s% n“ создава грешка што веднаш ја корумпира функцијата Wi-Fi на вашиот iPhone. За среќа, има спас.

Ако имате iPhone, пазете се од чудната Wi-Fi мрежа со име „% p% s% s% s% s% n“. Ова име предизвикува грешка што го оптеретува телефонот и ако одлучите да се поврзете на таа мрежа, тоа го расипува Wi-Fi поврзувањето на вашиот уред.

Грешката ја откри истражувачот за безбедност Карл Шоу, кој го сподели проблемот на Twitter.


Според 9to5Mac, грешката влијае и на iPad, како и на услуги како AirDrop. Уредите не можат да се поврзат со Wi-Fi мрежи дури и по рестартирање или промена на SSID на пристапната точка.

Шоу не откри како точно ја открил грешката, иако е потврдена од други храбри корисници на Twitter кои се обиделе да се поврзат на мрежата Wi-Fi со тоа име. MacRumors објави дека Wi-Fi функцијата на телефони со Android се чини дека не е прекината кога сте поврзани на истата мрежа. За среќа, се чини дека грешката не предизвика трајно оштетување на хардверот на Apple и може да се поправи со едноставно поставување.

Треба само да ги ресетирате сите мрежни поставки, нагласува 9to5Mac. Ова може да се направи со одење во Поставки> Општо> Ресетирај> Ресетирај мрежни поставки. Ова ги ресетира сите зачувани мрежи Wi-Fi на вашиот iPhone, бришејќи го името на спорната мрежа од меморијата на уредот. После тоа, вашиот телефон треба да продолжи да се поврзува нормално користејќи Wi-Fi мрежа.

Изгледа дека iOS смета дека знаците по знакот проценти се спецификатор на формат на низата за програмски кодови, што се однесува на името или командата на променливата што се користат во кодните јазици. Некои веруваат дека ова на крајот може да доведе до оштетување на меморијата, што би предизвикало iOS да го елиминира процесот, а за возврат и функционалноста на Wi-Fi функцијата.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.