x

Новиот MacBook Pro ќе го користи чипсетот M1X

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 08 Јули, 2021 од GSM.mk

Новите MacBook Pro, наводно, се подготвени да бидат лансирани подоцна оваа година и тие ќе бидат напојувани од чипсет Apple M1X, вели @Dylandkt. Следната година Apple ќе го освежи MacBook Air со комплетен редизајн и чипсет M2, кој ќе биде помалку моќен.

M1X ќе биде вграден во процесот на N5P на TSMC, рафинирана верзија на јазолот од 5 nm што се користи за тековниот M1. Чипот најверојатно ќе ја користи истата основна архитектура како М1, имено Firestorm и Icestorm јадра кои исто така се наоѓаат во A14.

Според Дилан, M1X ќе има 10-јадрен процесор со 8 големи и 2 ефикасни јадра (во споредба со M1, кој има конфигурација 4 + 4). Бројот на јадрото на графичкиот процесор (8 на тековниот чип) може да се удвои или дури и да се зголеми за четири пати. Може да има нов Mac mini и со M1X.

Спротивно на тоа, Apple M2 ќе има помалку јадра на процесорот, иако тие треба да се префрлат на нова архитектура и нов јазол (што веројатно значи и поголема брзина на часовникот). Претходниот извештај на Nikkei Asia тврди дека Apple ќе нарача чипсети од 3 nm следната година за употреба во новите модели на iPad Pro. Веројатно, ова се однесува на чипот М2 што ќе се споделува и со MacBook Air (двата уреди се потпираат само на пасивно ладење, додека посилниот дизајн M1X најверојатно ќе има корист од активното ладење).

Или, наместо да споделува чипови помеѓу факторите на формата, Apple може да ја диверзифицира својата линија на чипсети со наменски чипови за телефон, таблет, лаптоп и работна површина. Извештајот „Никеи“ веќе спомена дека чиповите на „Ајфон“ ќе бидат опремени со процес од 4 nm, така што одредена диверзификација се чини неизбежна.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.