x

Новиот Poco M4 5G пристигнува глобално

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 15 Август, 2022 од GSM.mk

Poco M4 5G беше лансиран во Индија уште во април, а сега е време да го добијат и другите пазари. Компанијата повторно го претстави телефонот на меѓународно ниво со една голема разлика - главната камера и предниот стрелец имаат намалени сензори. Останатите спецификации, сè до комбинациите на чипсет и меморија, остануваат исти.

New Poco M4 5G arrives internationally with a 13 MP camera

Екранот на Poco M4 5G останува LCD од 6,58 инчи со Full HD+ резолуција и стапка на освежување до 90 Hz. Чипот Dimensity 700 има или 4/64 GB или 6/128 GB меморија за да му прави друштво. Други карактеристики што остануваат недопрени се батеријата од 5.000 mAh со поддршка за брзо полнење од 18 W, но адаптерот во кутијата поддржува 22,5 W.

New Poco M4 5G arrives internationally with a 13 MP camera

Главната камера сега е 13 MP, наместо 50 MP, заедно со истиот основен сензор за длабочина од 2 MP. Снимачот свртен напред пристигнува со сензор од 5 MP зад засекот за капка вода и отворот f/2.2.

Poco M4 5GPoco M4 5GPoco M4 5GPoco M4 5G

Poco го лансираше овој телефон од почетно ниво со MIUI 13 за Poco на врвот на Android 12. Има „5G“ во своето име, а поради меѓународното присуство на M4, овозможени се повеќе бендови SA/NSA.

Poco M4 5G се нуди во три бои - црна, сина и потписот POCO Yellow. Компанијата нејасно предложи цена околу 200-230 долари, во зависност од меморијата, но додадените корисници треба да „проверат информации на локалниот пазар“. Веќе го разгледавме телефонот и решивме дека е тешко да се препорача поради неговите подеднакви перформанси и недостатокот на импресивен сет на спецификации.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.