x

Новиот Snapdragon 8 Gen 1 симнува 4K филмови за помалку од минута

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 02 Декември, 2021 од GSM.mk

Qualcomm го претстави својот најнов чипсет Snapdragon за премиум телефони.

Познатата компанија Qualcomm ја претстави најновата генерација на своите премиум чипови - Snapdragon 8 Gen 1.

Покрај новата номенклатура, односно начинот на именување, чипсетот се карактеризира и со високи брзини на пренос на податоци, благодарение на новите технологии кои се имплементирани.

Ова е првиот чип на Qualcomm создаден во 4 nm процес и користи нова архитектура на процесорот (дизајн ARMv9, главно Cortex-X2 јадро од 3,0 GHz). Има и нова Adreno GPU од 4-та генерација.

Што се однесува до брзините, Snapdragon 8 Gen 1 имплементира X65 5G модем, кој теоретски е способен да понуди брзина на преземање до 10 Gbps на 5G мрежа.

Со овие брзини, потребни се помалку од 20 секунди за преземање на двочасовен 4K филм (околу 14 GB во големина).

Од друга страна, има поддршка за Wi-Fi 6E, која нуди максимална брзина на преземање од 3,6 Gbps. Ова значи дека со гигабитна широкопојасна конекција, телефонот со чип Snapdragon 8 Gen 1 може да преземе 4K филм за помалку од една минута.


Се разбира, ова се официјалните податоци објавени од Qualcomm, но во реално време голем број други параметри влијаат на брзината на безжично преземање податоци.

Тесните грла, кои би можеле да ги спречат корисниците да ги постигнат споменатите брзини на нивните телефони, се движат од серверите каде што се наоѓаат овие 4K филмови, до брзината на читање/пишување флеш дискови и кеш меморија.

Исто така, постојат ограничувања што само некои провајдери нудат брзини на преземање над 1 Gbps преку WiFi конекција, но нема сомнеж дека Snapdragon 8 Gen 1 има огромен потенцијал кога станува збор за брзини на пренос на податоци.

Друга голема надградба се однесува на хардверот на камерата во чипот, така што интернет провајдерот може да обработува 3,2 гигапиксели во секунда (претходниот Snapdragon 888 можеше да обработува 2,7 гигапиксели).

Камерата на телефонот, која користи чип Snapdragon 8 Gen 1, ќе може да креира 240 фотографии со брзина од 12 MP во секунда - двојно повеќе од неговиот претходник. Самиот чипсет поддржува камери до 108 MP.

Qualcomm го разви софтверот за камерата со Leica, така што чипот нуди имитација на вистински Leica објективи и овозможува подобро снимање видео. Сега е поддржано и снимање во HDR.

Првиот телефон кој ќе излезе со чипот Snapdragon 8 Gen 1, ќе биде Xiaomi 12, а потоа до крајот на годината ќе се појават и модели од други производители.


Извор: Кајгана.мк


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.