x

Новите лаптопи на Samsung, Galaxy Book Go, носат чипсети Snapdragon

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 04 Јуни, 2021 од GSM.mk

Има нов пар поволни лап-топ компјутери базирани на Arm од Samsung, напојувани од платформите на втората генерација Snapdragon 7c и 8cx. Редовната Galaxy Book Go доаѓа во варијанта само на Wi-Fi и LTE, додека моделот 5G ви овозможува поврзување од следната генерација на Go.

Двете имаат 14-инчни TFT дисплеи со резолуција 1920 x 1080 пиксели и веб-камери 720p. Моделот Go работи на чипсет Snapdragon 7c од втора генерација, додека 5G варијантата се снаоѓа со платформата Snapdragon 8cx Gen 2 5G. Може да добиете или со 4 или 8 GB LPDDR4X RAM меморија и 64/128 GB eUFS меморија.

Предната страна на софтверот е покриена со Windows 10 10 Home / Pro. I / O се состои од 2x USB-C приклучоци, еден USB 2.0, слушалки во комбиниран микрофон и посебни слотови за microSD и нано-SIM картички. Двата модели добиваат батерии од 42,3Wh за кои Самсунг самоуверено тврди дека можат да ви издржат цел ден на употреба без потреба од надополнување. Новите ултра-книги доаѓаат со дебелина од 15мм во нивната најгуста точка и тежат само 1,4 кг.

Само Wi-Fi верзијата на Galaxy Book go ќе се продава по цена од 350 долари и треба да биде достапна подоцна во јуни, со единствена опција во сребрена боја. Samsung не даде детали за цената и достапноста за моделот 5G.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.