x

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Категорија: Занимливости Објавено на 02 Декември, 2022 од GSM.mk

Кога Samsung ќе ја лансира својата серија на уреди Galaxy S23 на почетокот на февруари, многу е веројатно дека ќе го користи најцврстото стакло за паметни телефони досега, бидејќи Corning штотуку ја претстави импресивната издржливост на стаклото Gorilla Glass Victus 2.

За прв пат досега, Corning рекламира дека телефоните кои ја користат нејзината нова заштита ќе можат да преживеат директен пад од 1 метар на бетон, една од најтешките површини за „преживување“ при пад.

Што е уште поважно, Corning тврди дека не направила компромиси за да ги постигне овие резултати. Како Gorilla Glass Victus од 2020 година, новото стакло сепак треба да издржи пад од 2 метри на помазен асфалт, да преживее над 20 последователни падови од 1 метар и не треба да биде повеќе подложно на гребаници.

Corning не кажа дали е направен специфичен напредок во науката за материјалите, но потпретседателот на одделот Скот Форестер рече дека компанијата активно се зафатила да ја зголеми заштитата од паѓање на бетонските површини, приспособувајќи го составот и „профилите на стрес“ додека инженерите не пронајдоа нешто што е задоволено. Зошто бетон? Тоа го бараа производителите на телефони.

„Над 30 отсто од фрактурите што се случија беа на бетон, повеќе од која било друга површина“, вели Форестер.

„Не беше секогаш така. Дури и пред неколку години, „сето тоа беше за да се преживее капка на мазна површина“, вели Форестер. Меѓутоа, како што стаклото на паметните телефони стана поцврсто, луѓето сè помалку ги кршат своите екрани на негруби површини.

„Она што го научивме со текот на времето е дека околу 75% од фрактурите од падот се случуваат на груби површини - асфалт, груб гранит или бетон“, додава тој.

Тежините и големините на телефонот се уште една работа што се менува со текот на годините. Уредите се 15% потешки и 10% поголеми отколку што беа пред четири години, според проценките на Corning. Компанијата вели дека нејзините тестови ги земаат предвид овие промени - за да симулираат телефон кој удира во бетон, стаклото сега е залепено на чинија од 200 грама и спуштено со лицето надолу на парче шкурка што симулира бетон.
Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.