x

Nvidia најавува графички за лаптоп RTX 3080 Ti и 3070 Ti и десктоп графичка RTX 3050

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 05 Јануари, 2022 од GSM.mk

Nvidia денеска објави две нови GPU опции за преносни компјутери, заедно со нова графичка картичка за десктоп корисници. Компанијата исто така го задеваше претстојниот предводник на десктоп графичкиот процесор.

Nvidia announces RTX 3080 Ti and 3070 Ti laptop GPUs and RTX 3050 desktop GPU

RTX 3080 Ti и RTX 3070 Ti се приклучуваат на опсегот на опции за графички процесори од серијата 30 на Nvidia за преносни компјутери. Ова се сега водечките опции во опсегот и ветуваат перформанси во класата на десктоп во мобилна форма-фактор.

Nvidia announces RTX 3080 Ti and 3070 Ti laptop GPUs and RTX 3050 desktop GPU

RTX 3080 Ti за лаптоп има 16 GB GDDR6 меморија, што е повисоко од 12 GB достапни на десктоп верзијата. Nvidia тврди дека мобилната верзија е побрза од десктопот Titan RTX од претходната генерација и способна за 120 fps на 1440p со поставки за Ultra. Лаптопите со RTX 3080 Ti ќе започнат од 2499 долари и ќе бидат достапни од 1 февруари.

Nvidia announces RTX 3080 Ti and 3070 Ti laptop GPUs and RTX 3050 desktop GPU

Во меѓувреме, RTX 3070 Ti за лаптопи се тврди дека е 1,7 пати побрз од RTX 2070 Super и способен за 100 fps при 1440p Ultra поставки. Лаптопите со 3070 Ti ќе започнат од 1499 долари и ќе бидат достапни од 1 февруари.

Nvidia announces RTX 3080 Ti and 3070 Ti laptop GPUs and RTX 3050 desktop GPU

Nvidia ја објави и десктоп верзијата на графичката картичка RTX 3050. Се заснова на истата архитектура Tensor како и другите картички од серијата 30 и има јадра за следење зраци од втора генерација и јадра Tensor од трета генерација за DLSS и AI.

Десктопот RTX 3050 има 2560 CUDA јадра, буст такт од 1,78 GHz, основен такт од 1,55 GHz, 8 GB GDDR6 меморија и 128-битна широка мемориска шина. Се одликува со HDMI 2.1 и DisplayPort 1.4a за до 4K 12-битен HDR 240Hz со DSC.

RTX 3050 ќе биде достапен од партнерските OEM со почеток од 249 долари на 27 јануари.

Nvidia announces RTX 3080 Ti and 3070 Ti laptop GPUs and RTX 3050 desktop GPU

Nvidia исто така ја најави RTX 3090 Ti. Новиот модел се одликува со подобрен пропусен опсег на меморија од 21 Gbps, 7,7% подобрување во однос на 19,5 Gbps на 3090, додека го задржува истиот капацитет од 24 GB. 3090 Ti исто така е способен за 40 tflops единечни прецизни пресметковни перформанси, што е околу 11% побрзо од 35,7 tflops на 3090.

Генерално, ова изгледа како уште помало ажурирање во однос на претходните модели Ti од серијата 30. Останува да видиме колку Nvidia го цени овој модел и кога ќе излезе во продажба. Повеќе детали ќе бидат откриени подоцна овој месец.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.