x

Официјално iOS 13: Еве кога ќе биде достапен!

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 11 Септември, 2019 од GSM.mk

Android 10 е веќе достапен на глобално ниво, а сега и Apple го претстави својот нов оперативен систем заедно со iPhone серијата!

Лошите вести се што iOS 13 не е достапен за голем број од постарите уреди, кои отсега ќе бидат заглавени со iOS 12. Ова се уредите кои ќе го добијат новиот оперативен систем:

 • 2019 iPhone Models
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod Touch 7th Generation
 • 12.9 инчен iPad Pro
 • 11 инчен iPad Pro
 • 10.5 инчен iPad Pro
 • 9.7 инчен iPad Pro
 • iPad (6 генерација)
 • iPad (5 генерација)
 • iPad mini (5 генерација)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3 генерација)
 • iPad Air 2
Официјално, овој update ќе биде достапен за сите горенаведени уреди од 19 септември! Една од најочекуваните функции е dark mode!

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.