x

Oppo претстави нови технологии за полнење

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 29 Јули, 2021 од GSM.mk

Денес Oppo ги објави своите нови технологии за полнење, кои имаат за цел да обезбедат безбедност на батеријата при брзо полнење.

Oppo тврди дека користејќи го својот хардвер и софтвер за вештачка интелигенција, батеријата ќе изгуби само 20% од својот капацитет по 1500 циклуси, што ги надминува барањата за 300%.

Започнувајќи со внатрешна низа двојни ќелии, што е групирање на две ќелии во едно куќиште на батеријата. Слој на полимер им овозможува на двете клетки да работат независно едни од други.

Чипот за откривање на безбедноста на батеријата е самото објаснување. Lookе бара абнормални падови на напон и ќе ве предупреди ако треба да ја проверите или замените батеријата.

Паметното полнење ветува динамично регулирање на најдобрата струја за полнење за различни типови капацитети на батерии и адаптери за полнење. Willе преговара за најдобра струја со најмала дозволена топлина.

Говорејќи за топлината, Oppo вели дека успеа да го преполови производството на топлина со употреба на осигурувач со мала импеданса.

И за прв пат, Oppo ќе имплементира галиум нитрид во колото на своите телефони (веројатно и полначи). GaN нуди подобар отпор на напон од силиконот, што овозможува помали полначи и е поефикасно во пренесување струја, што значи дека губи помалку енергија за загревање.

Конечно, Oppo тврди дека со користење на овие технологии полнењето со 65W сега е 20% побрзо, успевајќи да наполни батерија од 4.500 mAh за 30 минути.

Oppo не зборуваше за претстојните производи што ќе ги користат овие технологии, па ќе мора да почекаме и да видиме.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.