x

Откриени се сензорите за камерата на Google Pixel 7, 7 Pro, Pixel Tablet и Pixel

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 27 Јули, 2022 од GSM.mk

Ако се прашувате кои специфични сензори за камера ќе ги користат претстојните Pixel 7 и Pixel 7 Pro на Google, имате среќа бидејќи еден претприемнички развивач го истражува токму тоа во длабочините на кодот на Google. Сепак, не беше лесно - компанијата ги замати имињата на сите сензори во кодот за да спречи вакво протекување, но идентификациите на сензорите сè уште можеа да се најдат и да се совпаднат со вистинските делови користејќи „различни ресурси, како што се двигателите на камерите на GitHub“, според Куба Војчечовски, изворот на денешните вести.

И Pixel 7 и Pixel 7 Pro го имаат Samsung GN1 како главен сензор за камера, исто како и Pixel 6 и 6 Pro, а исто така го користат истиот ултраширок - Sony IMX381. Селфи камерата сега е иста кај двата модели, Samsung 3J1, сензор од 11 MP со автофокус со два пиксели. Pixel 7 Pro има нов телефото сензор - Samsung GM1. Неговиот претходник го користеше многу сличниот IMX586 на Sony.

Google Pixel 7, 7 Pro, Pixel Tablet and foldable smartphone camera sensors uncovered

Доволно интересно, има и трет паметен телефон наведен, еден со кодно име Lynx. Ова го има истиот сензор за главната камера GN1, поврзан со Sony IMX787 со непозната намена, веројатно теле. Нов е и сензорот за селфи на овој, Sony IMX712, со резолуција од 13 MP. Овој Lynx би можел да биде Pixel 7 Ultra или само хардверска платформа што ја користи Google за внатрешно тестирање на новите сензори на камерата како што ги нудат добавувачите.

Google Pixel 7, 7 Pro, Pixel Tablet and foldable smartphone camera sensors uncovered

Продолжувајќи кон таблетот Pixel, овој има два сензори, еден на предната, еден на задната страна, и двата се Sony IMX355 - случајно тоа е истиот сензор што обичниот Pixel 6 го користи за својата селфи камера.

Конечно, претстојниот преклоплив Pixel има сензор за главната камера Samsung GN1, ултраширок сензор за Sony IMX386, исто така IMX363 (можеби?), како и IMX355 - повторно, истиот што се користи за селфи фотографот на Pixel 6, така што ова ќе најверојатно ќе се користи и за тоа.Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.