x

Оваа година нема да има серија Huawei Mate 50

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 18 Јуни, 2021 од GSM.mk

Во овој момент од годината, семејството на водечки уреди на Huawei P50 веќе требаше да биде објавено, но многу добро документираните проблеми на компанијата што произлегуваат од различните забрани против неа, издадени од американската влада, направија данок на тоа лансирање, па затоа е се шушкаше дека е одложено.

Тоа сепак треба да се случи во одреден момент оваа година, и тоа е многу повеќе отколку што може да се каже за претпоставеното семејство Мате 50. Секоја година во второто полувреме, Huawei ги претстави новите предводници на Mate, надополнувајќи ја P-серијата во својот список. Но, во 2021 година, тоа нема да се случи, според новиот извештај надвор од Кина.

Huawei е принуден да ја прескокне серијата Mate 50, за да може да ги фокусира сите свои ограничени ресурси на семејството P50. Ова никогаш порано не се случило откако првиот Mate стана официјален во 2013 година, но е разбирливо со оглед на притисокот под кој се наоѓа Huawei, со силно осакатен синџир на снабдување заради сите забрани.

Како и да е, тажно е да се случи, особено што во текот на изминатите неколку години, предводниците на Mate отсекогаш беа извонредни уреди. Не губи само Huawei поради сите забрани, тој е мобилниот свет како целина, а особено потрошувачите, бидејќи ќе имаме избор помалку за одлични уреди.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58