x

Пет совети како телефонот да ви трае што е можно подолго

Категорија: Совети Објавено на 29 Април, 2022 од GSM.mk

Ништо не трае вечно. Меѓутоа, кога станува збор за мобилните телефони, постојат некои работи што можете да ги направите за да направите вашиот уред да трае што е можно подолго и да работи најдобро што може.

1. Набавете добра заштитна маска

Некои работи не можеме да ги спречиме, но затоа можеме да сториме сѐ што е во наша моќ да го намалиме ризикот. Затоа е важно да имате добра заштитна маска, која ќе го апсорбира шокот во случај да ви падне телефонот.

Купете исклучиво маска направена за вашиот модел, без разлика на кој друг може да одговара. Исто така, задолжително ставете заштитно стакло на екранот.

2. Заштитете ја батеријата

Полнете го вашиот телефон правилно, така што батеријата ќе трае што е можно подолго. Експертите препорачуваат батеријата на вашиот телефон секогаш да биде помеѓу 20% и 80%, и не треба да чекате да падне на нула.

3. Секогаш одржувајте го телефонот чист

Одвреме-навреме, проверувајте дали вашиот уред е валкан. Прашина и други штетни материи можат да влезат во кој било од отворите (звучник, приклучок за слушалки, полнач, итн.).

Ова може да предизвика дефекти, но тоа не е единствениот проблем. Веројатно често го држите телефонот во рака во текот на денот, па дури и на лицето додека зборувате, па не би сакале да соберете бактерии или нешто слично.

4. Внимавајте на температурата

Вашиот телефон може да не функционира правилно ако е премногу топло или премногу ладно. Затоа, не оставајте го директно изложен на сонце, бидејќи ако се прегрее, батеријата и процесорот можат многу лесно да „страдаат“.

Исто така, зимските услови не се соодветни за уредот, бидејќи батериите и екраните не сакаат ниски температури.

5. Внимателно ракувајте со вашиот уред

Ова треба да се земе здраво за готово, но никогаш не е на место да се повтори. Колку подобро се однесувате кон вашиот телефон, толку подолго ќе трае. Она што е безбедно е безбедно - не чувајте го во близина на вода или друга течност, како и во близина на лепливи површини.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45