x

Pixel 7 Pro ја има најдобрата камера во светот го победи и iPhone

Категорија: Рецензии // Телефони Објавено на 18 Октомври, 2022 од GSM.mk

Набрзо откако iPhone 14 Pro покажа што може да направи на тестот DxOMark, Google Pixel 7 Pro пристигна за да ги замрси конците.

Компанијата Google неодамна ги претстави своите паметни телефони Google Pixel 7 и Google Pixel 7 Pro. Иако Google не се стреми често да ги надградува сензорите на камерите, што не го направи ниту овојпат, подобрувањата на софтверот беа јасно значајни, бидејќи Pixel 7 Pro штотуку се најде на врвот на листата на DxOMark за телефони со најдобра камера.

Иако многумина се сомневаат во тестот DxOMark бидејќи лабораторијата соработува со производителите на телефони, нема сомнеж дека тестот е објективен, а фактот што компаниите ги прилагодуваат камерите за да постигнат најдобар резултат може само да им користи на крајните корисници.


Како и да е, лабораторијата го тестираше и најновиот телефон на Google и дојде до заклучок дека неговата камера со оценка од 147 поени го надминува дури и iPhone 14 Pro. За жал, новиот Pixel не е сам на првата позиција, бидејќи не успеа да го престигне резултатот постигнат од Honor Magic4 Ultimate.

Според DxOMark, камерата на уредот Pixel 7 Pro претставува значително подобрување во однос на минатата година, што најдобро се одразува при фотографирање зумирани фотографии и во квалитетот на видеото. Автоматскиот фокус е брз и прецизен, а во комбинација со следење на лицето, камерата се покажа како одлична кога фотографирате групи луѓе и „мети“ кои не стојат во место.

Пофалби доби и селфи камерата, која верно ги прикажува боите на лицето и нуди задоволително ниво на детали, но селфите беа многу добри за да бидат надвор од фокусот.

Американските и другите светски медиуми во чии земји се продаваат Pixel 7 и Pixel 7 Pro имаа можност да ги тестираат двата телефони пред самата премиера, а тестовите се одлични. Речиси сите ги фалат новите телефони, дури и The Verge, кој традиционално го фаворизира iPhone.

Освен нив, Pixel 7 и 7 Pro добија одлични и речиси максимални оценки од AndroidPolice, WIRED, PCMag, The Guardian, TechRadar, DigitalTrends, додека 9to5Google го заврши првичниот тест со изјавата дека Google конечно ја проби во категоријата водечки и дека новиот два Pixel тие се речиси во секоја смисла, особено во областа на камерите.

Новата линија Pixel започна одлично, иако првичните болки сè уште постојат, а тоа некако се очекува во компанијата Google, па аналитичарите веруваат дека Pixel 7 и Pixel 7 Pro ќе се продаваат во рекорден број досега и дека Google ќе има полни раце работа за да произведе доволно количества, иако нивниот чипсет Tensor G2 се заснова на технологија за производство од пет нанометри - ова докажува дека оптимизацијата на хардверот до софтверот е исклучително важна, а не дека уредот има сè најново.
Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.