x

Poco M5 пристигнува со Helio G99

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 06 Септември, 2022 од GSM.mk

Паметните телефони Poco M5 и Poco M5s сега се официјални. Напојувани со чипсети од серијата Helio G од Mediatek и големи батерии од 5.000 mAh, овие две имаат за цел да ја редефинираат формулата за вредност за парите.

Poco M5 arrives with Helio G99, M5s joins the party with a 64 MP camera

Poco М5

M5 доаѓа со 6,58 инчен LCD екран со Full HD+ резолуција и стапка на освежување од 90 Hz и стапка на земање примероци на допир од 240 Hz. На врвот на екранот има заштита од Gorilla Glass и дупка за селфи камерата од 5 MP.

Има три камери поставени на остров кој се протега од крај до крај на задната страна. Главниот фотограф од 50 MP f/1,8 е потпомогнат од 2MP f/2,4 макро и 2MP f/2,4 длабочина.

Poco M5Poco M5Poco M5

Врвот на листот со спецификации на Poco M5 е чипсетот Helio G99 - првиот во серијата изграден на технологијата за процесирање 6nm од TSMC. Има две Cortex-A76 CPU јадра кои работат на 2,2 GHz и шест Cortex-A55 единици на 2,0 GHz. На Poco M5 тој е поврзан со 4GB или 6GB LPDDR4X RAM и 64GB или 128GB UFS 2.2 складирање. Има и слот за microSD за проширување на складирањето.

Poco M5 се испорачува со MIUI 13 на врвот на Android 12 надвор од кутијата. Тежи 201 грам и спакува батерија од 5.000 mAh со поддршка за полнење од 18 W.

Poco M5Poco M5Poco M5Poco M5

Има пластичен заден дел со кожена завршница, достапен во сите три бои - црна, зелена и уникатната Poco Yellow. Почетната цена за верзијата со 4/64 GB е 189 евра, варијантата со 4/128 GB е 209 евра, додека 6/128 GB ќе чини 229 евра. 


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.