x

Поглед кон светот во повеќе детали, само со Apple Glasses

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 04 Март, 2019 од GSM.mk

Очилата за проширена реалност на Apple, наречени Apple Glasses, се последниот адут од производната линија на американскиот технолошки гигант.

Кога Apple Glasses ќе бидат подготвени за да се појават на пазарот, функцијата на прикажување на реалноста ќе биде исклучително разработена, елегантна и со научен карактер.

Канцеларијата на патенти на САД неодамна издаде и објави патент кој ќе му овозможи на Apple да им понуди на купувачите очила со кои ќе добиваат подетални информации за предметите и околината.

Патентот содржи методи за „дисплеј кој се носи на главата“ (нормално, Apple Glasses не е споменат директно, но можете да претпоставите за што се работи) за приказ на информации за POI (Point Of Interest) со мали индикатори кои ќе покажуваат дополнителни детали.

Корисниците ќе можат да добијат повеќе детали за околината и објектите со тоа што ќе кликнат со прстот на приказот во нивното видно поле. Предната камера на уредот (која треба да има вграден сензор за длабочина) го препознава овој потег и прикажува повеќе или помалку информации за избраниот објект. Засега не сме сигурни како дополнителните информации ќе бидат прикажани на Apple Glasses, без тоа да биде вознемирувачко за работата на корисниците.

Очилата Apple Glasses би требало да бидат директно поврзани со оперативниот систем на iPhone и нема да прикажуваат виртуелна, туку проширена реалност. Нивното лансирање на пазарот е закажано за 2021 година.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.