x

Пораките од WhatsApp може да се пренесе од iPhone на кој било телефон што се стартува со Android 12

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 27 Октомври, 2021 од GSM.mk

За кратко време можевте да ја префрлите вашата историја на WhatsApp од iPhone на уред Samsung, а сега оваа можност се проширува и на сите Google Pixels.

Сепак, не само тоа - Google најавува дека секој телефон што ќе биде лансиран со Android 12 ќе може да го стори истото. Така, за неколку месеци нема да биде ограничено само на уредите Samsung и Google.

Трансферот функционира на прилично едноставен начин. Земете ги Pixel 6 или Pixel 6 Pro. Се што ви треба е кабел Lightning кон USB-C. Со него го поврзувате вашиот Pixel со вашиот iPhone, а потоа, кога ќе ви биде побарано при првичното поставување на Pixel, скенирате QR-код на вашиот iPhone за да го стартувате WhatsApp и да ги преместите сите ваши разговори, медиуми и повеќе во вашиот Pixel.

Податоците безбедно патуваат помеѓу телефоните. Google вели дека тесно соработувал со WhatsApp за да се осигура дека тој останува заштитен и никој друг никогаш нема да може да пристапи до вашите информации и датотеки. Историјата на разговори едноставно ќе се копира од iPhone на Pixel, и додека трансферот е во тек, iPhone ќе ја изгуби можноста да прима нови пораки од тој момент наваму.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45