x

Позната е една од новите функции за Android 13

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 27 Декември, 2021 од GSM.mk

Теоретски, би можеле да го користиме мајчиниот јазик за апликации за социјални медиуми и англискиот за бизнис апликациите.

Android веќе има солидна јазична поддршка, но се чини дека Google сега работи на корисна јазична функција, која ќе се појави на идната верзија на мобилната платформа.

Има информации дека Google работи на таканаречената Panlingual функција за Android 13 верзија на својот софтвер.

Се верува дека оваа функција ќе му овозможи на корисникот да го менува јазикот и соодветните поставки за секоја апликација поединечно. Ова може да биде корисно за оние кои не го користат мајчиниот јазик за деловни цели.

Во моментов, функцијата е сè уште во раните фази на развој и сугерира дека зависи од веќе интегрираните опции за локализација во апликациите.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.