x

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Категорија: Совети Објавено на 16 Јуни, 2021 од GSM.mk

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано Microsoft Office апликации на нивните компјутери, мора веднаш да го ажурираат својот софтвер бидејќи е откриен нов вирус што може да го компромитира компјутерот.

Корисниците на Windows 10 се поканети да ги преземат најновите безбедносни ажурирања следејќи ги чекорите. Предупредувањето доаѓа откако беше откриена голема безбедносна закана што може да ги остави фановите на овој оперативен систем во опасност од сериозни сајбер напади.

Новата ранливост, што ја откри тим на Check Point Research, влијае на сите производи во пакетите Microsoft Office вклучувајќи ги и Excel, Outlook и Office. Доколку се користи, преку едноставен малициозен софтвер, на хакерите може да им се овозможи пристап до виталните делови на компјутерот и личните податоци на жртвата. CPR вели дека, со оглед на тоа што целиот пакет Office може да чита датотеки во Excel, ова ја проширува потенцијалната деструктивна моќ на таквата закана, дозволувајќи таков напад да се изврши на речиси секој канцелариски софтвер, вклучувајќи ги Word, Outlook и други.

За среќа, проблемот сега е решен откако CPR ги откри своите наоди од истражувањето пред Microsoft. Сите ранливости сега се блокирани, како дел од безбедносниот patch на Microsoft, затоа е од голема важност корисниците на Windows 10 да бидат сигурни дека нивните компјутери се целосно ажурирани со најновиот софтвер.

Еве ги ажурирањата што треба да ги инсталирате за да бидете сигурни дека вашиот компјутер е безбеден

CVE-2021-31174 • CVE-2021-31178 • CVE-2021-31179 • CVE-2021-31939.

Ако сте загрижени за оваа нова ранливост, еве како да го ажурирате вашиот компјутер.

  1. Изберете го копчето Start и потоа изберете Поставки> Ажурирање и безбедност> Wiindows Update.
  2. Ако сакате рачно да проверите дали има ажурирања, изберете Check for updates.
  3. Изберете Напредни опции, а потоа во полето Избери како се инсталирани ажурирањата, изберете Автоматски (препорачано).

Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.