x

Претставен Windows 365 кои погодности ги нуди?

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 22 Јули, 2021 од GSM.mk

Во основа тоа е едноставна виртуелна машина што ви овозможува да „скокнете“ во сопствениот Windows 10 (и евентуално Windows 11) на кој било уред, без разлика дали станува збор за Mac, iPad, Linux уред или таблет со Android.

Работи на услугата на Microsoft Azure Virtual Desktop, што им овозможува на технолошки понапредните корисници да ги вклучуваат своите виртуелни машини, но го прави целиот процес на управување со инсталацијата на Windows, што е многу поедноставен на оддалечен сервер. Сè што треба да направите е да отидете на Windows365.com кога ќе биде стартуван на 2 август (тој домен сè уште не е активен), изберете ја конфигурацијата на виртуелната машина и ќе започнете.

Windows 365 веројатно нема да значи многу за повеќето потрошувачи, но може да го промени животот на ИТ одделите и малите бизниси. Сега, наместо да користат Windows на скапи преносни лаптопи, вработените во ИТ можат да најдат поедноставен хардвер кој ќе ги исполни нивните барања преку употреба на Windows во Облакот. Инсталациите на Windows 365 ќе можат да се конфигурираат со до осум виртуелни процесори, 16 GB RAM и 512 GB простор за складирање. Microsoft исто така истражува начини да овозможи користење на дополнителни GPU графички капацитети за корисници кои имаат поголеми потреби.

Во меѓувреме, наместо корисниците да го носат својот деловен уред дома, секој корисник на Windows 365 може безбедно да го стартува својот виртуелен десктоп, домашен компјутер или таблет од својот дом, преку веб или далечинска апликација на Microsoft и да пристапи до важни деловни податоци од дома.

Доаѓањето на Windows 365 засега, сепак, не значи крај на традиционалните компјутери.

„Она што сакаме да го понудиме со Windows 365 е можноста да го имаме истото познато и доследно искуство на Windows на други уреди“, рече Мелиса Грант, директор за маркетинг на Windows 365.

Microsoft откри една опција за цени, што им овозможува на деловните субјекти да користат виртуелен компјутер Windows во облак за 31 долар по корисник месечно. За месечна претплата од 31 долар, Microsoft нуди два процесори, 4 GB RAM и 128 GB простор за складирање. Ова е дел од опцијата Windows 365 Business, наменета за деловни активности со помалку од вкупно 300 корисници.

Ова не е опција со најниска цена, бидејќи Microsoft ќе понуди и еден процесор, само 2 GB RAM и 64 GB простор за складирање.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.