x

Претстојниот чипсет MediaTek Dimensity 900 има подобри перформанси од Snapdragon 768G

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 13 Мај, 2021 од GSM.mk

Линијата „Dimensity" на MediaTek со 5G способни чипсети е пред уште поголема експанзија. Компанијата веќе го објави својот врв на линијата Dimensity 1200 и Dimensity 1100 за 2021 година, така што претстојниот чип ќе биде понизок, одлучно во просторот со ср

Намерно е наречен Dimensity 900 и е наменет да го наследи Dimensity 820. Според новата гласина надвор од Кина, Dimensity 900 (број на модел MT6877) го надмина чипсет Snapdragon 768G на Qualcomm во репер AnTuTu, постигнувајќи околу 480,000, во споредба со 440,000 . Dimensity 820 исто така има околу 440 000 резултати, така што гледаме 10% подобрување на севкупните перформанси во споредба со претходникот на 900.

Не е одлично, но дефинитивно не е ниту лошо. Од стабилниот чип со можност за опременост со 5G Qualcomm, само новиот Snapdragon 780G рачно го победува претстојниот чип MediaTek, постигнувајќи околу 540,000 на истиот репер.

Се навикнавме на чипсетите со три броја на Dimensity кои напојуваат екстремно достапни уреди, барем во споредба со нивните колеги кои имаат Snapdragon, и не гледаме никаква причина ова да се промени со лансирањето на Dimensity 900. Се надеваме дека новиот чип ќе се официјализира наскоро.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.