x

Претстојните Samsung Galaxy Z Fold3 и Z Flip3 можат да бидат и до 20% поевтини

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 08 Јуни, 2021 од GSM.mk

Samsung Galaxy Z Fold2 чинеше 2000 долари при лансирање, а подоцна падна на 1.800 долари и сега дури и помалку. Не греши, сепак, сепак е многу скап уред. Можеби има некои добри вести на повидок - гласините велат дека следната генерација на преклопливи галаксии ќе биде до 20% поевтина при лансирање.

Обрнете внимание на „до“. Доколку Самсунг најде начин да собори една петтина од цената, Galaxy Z Fold3 ќе започне од 1.600 долари. Скапо, да, но се движи кон поразумно ниво. И ова може да ги намали цените на Z Fold2 пониски - во Германија во моментов се 1.535 долари, премногу близу до хипотетичката цена на новиот модел. Американската цена е уште пониска, 1.200 долари, и ова е пред да влезете во трговија.

Galaxy Z Flip3 исто така ќе биде до 20% поевтин, иако го очекувавме тоа - гласина од пред неколку месеци тврдеше дека преклопната школка ќе се префрли на чипсет од среден опсег и дека ќе има верзии само 4G и 5G. Оригиналниот 4G флип започна со 1.380 долари, 5G-моделот што подоцна дојде, започна со 1.450 долари. Ова значи дека Z Flip3 може да има цена во опсег од 1.100-1.200 долари.

Повторно, ова е најдоброто сценарио, но не е лошо со оглед на надградбите - IP рејтинг, S Pen поддршка на Fold, под дисплеј камера на Fold и така натаму (и да, Fold ќе добие најмногу надградби). Samsung Galaxy Z Fold3 и Z Flip3 се очекуваат во јули.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.