x

Првиот компјутер на Apple продаден за 400.000 долари

Категорија: Занимливости Објавено на 11 Ноември, 2021 од GSM.mk

Првиот компјутер на Apple кој e направен во 1976 година е продаден за 400.000 долари на аукција одржана во САД.

Реткиот Apple-1 компјутер со куќиште е направен од дрво е само едниот од 200. примероци кои се произведени и продадени, а досега имаше само два сопственика, професор на колеџ и неговиот студент кој го купил компјутерот за 650 долари. Со компјутерот и новиот сопственик добива оригинално упатство за користење и касети.

„Ова е свет грал за колекционери на компјутерска технологија, возбудлив е за многу луѓе“, рече експертот за Apple-1 Кореј Кохен.

Стив Џобс, Стивен Возњак и Роналд Вејн го основаа Apple на 1 април во 1976 година во гаража во Калифорнија.

Apple-1 компјутерите беа продавани по цена од 666,66 долари бидејќи Возњак сакал да ги повторува бројките. Во светот моментално фукционираат 20 примероци од овој компјутер.

Цената од 400.000 долари не е рекордна за Apple-1 бидејќи еден примерок во Њујорк, во 2014 година, е продаден за 905.000 долари.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45