x

Realme 10 5G носи Dimensity 700 и 50MP камера

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 11 Ноември, 2022 од GSM.mk

Realme 10 само за LTE пристигна претходно оваа недела, а сега верзијата 5G стана официјална во Кина. Realme 10 5G работи на Dimensity 700 и носи главна камера од 50 MP.

Realme 10 5G is official with Dimensity 700 and 50 MP main camera

Напред доаѓа со 6,6 инчен LCD екран со Full HD+ резолуција и поддржува стапка на освежување од 90 Hz и стапка на земање примероци на допир од 180 Hz. Внатре во засекот за капка вода се наоѓа селфи камера од 8 MP со леќа f/2.0.

Околу задната страна има главен фотограф од 50 MP, заедно со макро камера од 2 MP за фотографии одблиску (до 4 см) и сензор за длабочина.

Realme 10 5G is official with Dimensity 700 and 50 MP main camera

Realme го истакна тенкото тело на 10 5G од 8,1 mm, и покрај обилната батерија од 5.000 mAh со полнење од 33 W внатре. Има и тројна фиока за картички со два слота за SIM и еден microSD. Настрана има и скенер за отпечатоци, вграден во копчето за вклучување.

Корисничкиот интерфејс е Realme UI 3.0, базиран на Android 12.

Realme 10 5GRealme 10 5G

Допрва ќе слушнеме кога овој телефон ќе стане глобален, но се надеваме дека нема да биде долго чекање.

Realme 10 5GRealme 10 5G

Сега кога телефонот од ванила е лансиран во вкусови 4G и 5G, со нетрпение го очекуваме настанот на 17 ноември кога Realme 10 Pro и Realme 10 Pro+ ќе и бидат објавени на кинеската публика пред тие на крајот да излезат на меѓународната сцена.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.