x

Realme 10 најавен со Helio G99, 6,4" 90Hz AMOLED дисплеј

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 10 Ноември, 2022 од GSM.mk

Првиот од телефоните од серијата 10 на Realme е тука и се фокусира на перформансите и ефикасноста. Наречен едноставно Realme 10, овој телефон го отфрла Snapdragon 680 од својот претходник во корист на MediaTek Helio G99.

Realme може да се пофали со резултатот од 400K во AnTuTu, што е за 40% повисок од Realme 9. Новиот чипсет има 25% побрзи перформанси на процесорот и користи 20% помалку енергија.

Realme 10 unveiled with Helio G99, 6.4'' 90Hz AMOLED display and a focus on efficiency

Има конфигурации со 4GB, 6GB и 8GB RAM, која може да се прошири со до 8GB виртуелна RAM меморија. Realme користеше UFS 2.2 за складирање (64-256 GB) и рекламираше 50% побрзо ладно лансирање (и 40% побрзо топло лансирање) од Realme 9. Тој исто така користеше UFS 2.2, така што некои други оптимизации мора да бидат во игра.Realme 10 with a 3.5mm headphone jack on the bottom

Чипсетот G99 и неговиот графички процесор Mali-G57 MC2 ветуваат дека ќе испорачаат игра со 40 fps на PUBG. Исто така, имајте предвид дека Realme го задржа слотот за microSD за да можете да додадете до 1 TB дополнителна меморија.

Realme 10 in Clash WhiteRealme 10 in Rush Black

Иако PUBG не може да постигне 90 fps, некои полесни игри можеби. Realme 10 е опремен со Super AMOLED дисплеј од 6,4 инчи (1.080 x 2.400 px) со стапка на освежување од 90 Hz и стапка на земање примероци на допир од 360 Hz. Со врвна осветленост од 1.000 nits и заштита од Gorilla Glass 5, ова звучи потполно исто како и екранот Realme 9.

Камерата, сепак, не - Realme 10 претрпе големо опаѓање во овој оддел во споредба со неговиот претходник. Доаѓа со основна главна камера од 50 MP (сензор JN1 1/2,76 инчи) и сензор за длабочина од 2 MP (без ултра широк). За споредба, Realme 9 имаше главна камера од 108MP (1/1,67”) и ултра широка камера од 8MP.

Realme 10 unveiled with Helio G99, 6.4'' 90Hz AMOLED display and a focus on efficiency

Батеријата е како и досега – капацитет од 5.000 mAh со поддршка за брзо полнење од 33 W. Сепак, Realme успеа да скрати неколку минути од циклусот на полнење. На Realme 10 му требаат 28 минути за да постигне 50% и 70 минути за целосно полнење (во споредба со 31 мин до 50% и 75 мин до 100%).

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.