x

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 06 Август, 2020 од GSM.mk

Сајбер криминалците во текот на годината ги оштетиле граѓаните на Црна Гора за 75.000 евра, а во изминатите пет години за 1,8 милиони евра, соопшти полицијата.

Во изминатиот период поднесени се 21 кривична пријава против 26 осомничени за високотехнолошки кримнал. Полицијата истакна дека не е лесно да им се влезе во трага на сајбер криминалците, бидејќи често дејствуваат од територија на друга држава.

Полицијата во периодот од 2015 до 2020 година обработила над 120 предмети при што директната штета по црногорските граѓани изнесува 1,8 милиони евра. Додека при спречување на измамите на самот почеток до граѓаните вратени се над 6,8 милиони евра.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.