x

Samsung Galaxy F13 е официјален со голема батерија од 6.000 mAh

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 22 Јуни, 2022 од GSM.mk

Денес Samsung го објави Galaxy F13, во Индија. Телефонот е сличен на Galaxy M13 со една голема разлика - подебел е за да направи простор за поголемата батерија од 6.000 mAh.


Galaxy F13 доаѓа со чипсет Exynos 850 и 4 B RAM. Има две опции за складирање и посебен слот за microSD до 1 TB повеќе.

Телефонот е изграден околу LCD екран од 6,6 инчи со Full HD+ резолуција. Селфи камерата е поставена на засек Infinity-V на горниот дел и доаѓа со сензор од 8 MP.

Има уште три камери на задната страна - 50MP главна, 5MP ultrawide и 2MP сензор за длабочина. На правоаголниот остров има и еден LED блиц.

Samsung Galaxy F13 featuresSamsung Galaxy F13 featuresSamsung Galaxy F13 featuresSamsung Galaxy F13 features

Огромната батерија доаѓа со поддршка за брзо полнење од 15 W, што не е ни приближно до брзините што ги нудат некои конкуренти, па затоа е подобро да ја преноќите оваа.

Galaxy F13 е телефон со две СИМ-картички и ќе има автоматско префрлување на податоци од една на друга картичка, што е прво за уред во толку ниска цена, според компанијата.

Samsung Galaxy F13Samsung Galaxy F13Samsung Galaxy F13

Телефонот има One UI на врвот на Android 12. Друга уредна карактеристика е Samsung Knox Security заштитата на личните податоци, вклучително и лицето и отпечатокот од прст, кои се користат за отклучување.

Galaxy F13 доаѓа во боја на Waterfall Blue, Nightsky Green и Sunrise Copper. Цената е 155 долари за варијантата од 64 GB и 167 долари за опцијата 128 GB.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.