x

Samsung Galaxy S22 нема да добие селфи камера под дисплејот

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 08 Јуни, 2021 од GSM.mk

Се шпекулира дека серијата Galaxy S22 нуди бројни подобрувања на фотоапаратот во однос на неговите претходници и се очекуваше селфи фотоапаратите под дисплејот да бидат едно од тие. Сепак, според најновите гласини кои доаѓаат директно од Јужна Кореја, Samsung сепак ќе ја прескокне камерата под дисплејот на Galaxy S22.

Внатрешните извори се повикуваат на проблеми со квалитетот и приносот што го спречуваат Samsung да ја користи технологијата на своите модели Galaxy S22. Дополнително, мозаикот на OLED панелот се појавува во одредени ситуации, што важеше и за ZTE Axon 20 5G, кој го разгледавме минатата година.

На крајот, Самсунг одлучи да имплементира камера под дисплеј на своите модели 2022 Galaxy Note и Z Fold3 оваа година, бидејќи втората има можност да ги користи задните камери за снимање селфи, за да не биде квалитетот на инфериорниот фотоапарат под биде толку голем проблем и сепак ќе му овозможи на Samsung да испорача непрекинат дисплеј.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.