x

Samsung Galaxy S23 Ultra ќе има камера од 200 MP со нов сензор

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 04 Август, 2022 од GSM.mk

Samsung претстави два сензори за камера од 200 MP за паметни телефони во изминатите 10 месеци. Според истакнатиот типстер Ice Universe, доаѓа трет и ќе биде имплементиран во предводникот на Galaxy S23 Ultra следната година.

Името на сензорот ќе биде ISOCELL HP2 и покрај фактот што веќе постои верзија на HP3.

Samsung Galaxy S22 Ultra review

ISOCELL HP1 беше првиот сензор од 200 MP и очекуваме да го видиме дебито на паметен телефон на Motorola овој месец. ISOCELL HP3 следеше со помал отпечаток, само 1/1,4“ и побрзо автоматско фокусирање благодарение на новиот дизајн на секој пиксел - има можности за AF и секој quad кластер ги препознава разликите во вертикалните и хоризонталните насоки.

Ова не е првпат да слушаме дека Galaxy S23 Ultra ќе биде пионер на нов сензор од 200 MP. Друг извештај сугерираше дека додека главната камера се обновува, модулот за перископ од 10 MP 10x останува ист.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.