x

Samsung Galaxy S23 Ultra носи подобрен режим на видео за портрет

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 20 Јануари, 2023 од GSM.mk

Серијата Galaxy S23 носи надградени способности за снимање видео, вклучително и поддршка за 8K со 30 fps (претходните модели надминаа со 24 fps). Има уште - според „Ice Universe“ што открива, Galaxy S23 Ultra ќе има подобрен режим на видео портрет.

Капакот на резолуцијата, наводно, се зголемува до 4K со 30 fps, додека сегашниот S22 Ultra снима видеа со 1080p/30fps само во портрет режим. Згора на тоа, поделбата помеѓу темата и позадината ќе биде подобра.

The Samsung Galaxy S23 Ultra will be the first (and for now only) phone equipped with the ISOCELL HP2

Не е јасно дали овие подобрувања ќе бидат достапни на другите два модели на Galaxy S23. Сите го имаат истиот Snapdragon 8 Gen 2 за Galaxy чипсетите, но Ultra е единствениот со новиот ISOCELL HP2 сензор од 200MP. Наместо тоа, S22 и S22+ ќе користат сензори од 50 MP.

Како и да е, The Cat исто така пишува дека термалноста на Galaxy S23 Ultra е „релативно добра“, што би требало да значи дека новиот предводник не се загрева многу додека снима во овие попребирливи видео режими. Серијата S23 ќе биде официјално претставена за неколку недели на 1 февруари.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.