x

Samsung Galaxy Tab A8 10,5" претставен со побрз чипсет и поголем екран

Категорија: Новости // Таблети Објавено на 16 Декември, 2021 од GSM.mk

Samsung го освежи својот прифатлив таблет Galaxy Tab A со малку подобри перформанси, малку поголем екран, повеќе простор за складирање и функции за повеќе задачи кои ќе ви помогнат да работите или учите од дома.

Samsung Galaxy Tab A8 10.5 (2021) се префрла на LCD 10,5 инчи со резолуција од 1.920 x 1.200 px. Тоа е сооднос 16:10, што значи дека дисплејот има малку повеќе вертикална просторија во споредба со екранот од 10,4" 15:9 на Tab A7. Како и досега, има четири звучници со Dolby Atmos за извонредно аудио искуство.

Samsung Galaxy Tab A8 10.5 unveiled with a slightly  faster chipset, new storage option

Новата плоча Tab A8 доаѓа со вградена забава - Samsung TV Plus нуди пренос од 200+ бесплатни канали (во живо и на барање, достапни на одредени пазари), исто така, добивате 2 месеци YouTube Premium бесплатно.

Но, може да биде и работен таблет, со мултитаскинг со поделен екран и лебдечки прозорци. Исто така, поддржува Drag & Split од One UI 3.1.1 што се појави на предводниците на Galaxy од 2020 година претходно оваа година. Сепак, ова значи дека таблетот се лансира со Android 11.

The Galaxy Tab A8 is only 6.9 mm thick and weighs 508g

Според Samsung, новиот чипсет нуди 10% повисоки перформанси на процесорот, графичкиот процесор е исто така 10% побрз. Но, компанијата не го именува чипсетот. Неофицијалните информации сугерираат дека станува збор за Unisoc Tiger T618, чипсет од 12 nm со две Cortex-A75 јадра и шест A55 јадра, плус графички процесор Mali G52 MP2. Ова го заменува чипот Snapdragon 662 на Tab A7 (11 nm, четири Cortex-A73 и четири јадра базирани на A53, Adreno 610).

Како и кај претходниот модел, основниот модел доаѓа со 3GB RAM и 32GB меморија. Оваа година има нова конфигурација на меморија, 4/128 GB, која се наоѓа над опцијата 4/64 GB. Слот за microSD значи дека можете да заштедите пари ако не ви треба брзо складирање.

Ако треба да учествувате во видео повик, има камера од 5MP на предната страна (со објектив со фиксен фокус), плус камера од 8MP на задната страна (автофокус) за фотографии и видеа.

Samsung Galaxy Tab A8 10.5 unveiled with a slightly  faster chipset, new storage option

Ќе има две верзии на Galaxy Tab A8 – една само со Wi-Fi и една со LTE доколку ви треба поврзување во движење. И двете имаат Wi-Fi 5 (ac) и Bluetooth 5. Жичната врска вклучува приклучок за слушалки од 3,5 мм и порта USB-C 2.0 (затоа нема поддршка за DeX, тоа е само за уредите од серијата S).

Таблетот се напојува со батерија од 7.040 mAh. Поддржува брзо полнење од 15 W, но во малопродажниот пакет ќе добиете само полнач од 7,5 W.

Samsung Galaxy Tab A8 (2021) comes in a new Pink Gold colorSamsung Galaxy Tab A8 (2021) in GraySamsung Galaxy Tab A8 (2021) in SilverThe front is Black

Samsung Galaxy Tab A8 (2021) ќе биде достапен во Европа подоцна овој месец. Според филијалата на Samsung во Холандија, таблетот ќе чини 230 евра (во основа исто како и минатата година). САД и другите региони ќе го добијат во јануари. Ќе биде достапен во сива, сребрена и новата розова златна боја.

Samsung Galaxy Tab A8 10.5'' unveiled with a faster chipset, larger screen

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.