x

Samsung Galaxy Z Fold2 добива ажурирање на Android 12L со One UI 4.1.1

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 15 Септември, 2022 од GSM.mk

Samsung продолжува да ги ажурира своите постари смартфони на преклопување на Android 12L - приспособена верзија на Android за преклопливи и таблети. Најновиот уред што го доби ажурирањето на Android 12L со OneUI 4.1.1 на врвот е Galaxy Z Fold2 кој беше лансиран во 2020 година. Претходно овој месец Samsung исто така го примени ажурирањето на сериите Z Fold3, Z Flip3 и Tab S8.

Samsung Galaxy Z Fold2 gets Android 12L update with One UI 4.1.1

Ажурирањето на Z Fold2 доаѓа со идентификаторот на верзијата на фирмверот F916BXXU2HVHA и засега е достапно во Германија. Повеќе региони се очекува да го добијат ажурирањето во наредните недели. Ажурирањето исто така ја носи безбедносната закрпа од септември.

Големата нова функција со OneUI 4.1.1 и Android 12L е лентата со задачи што ви овозможува да извршувате повеќе задачи побрзо и поефикасно. Можете да ги закачите вашите омилени апликации и да скокате помеѓу нив. Корисниците исто така ја добиваат предноста од полесното менување на големината на прозорецот преку рачката на прозорецот. Може да користите и гест со повеќе допир со два прста за да го активирате приказот за повеќе задачи.

Сопствениците на Galaxy Z Fold2, исто така, ја добиваат функцијата за екстракт за текст во апликацијата за залиха за камера, повеќе опции за прилагодување во тастатурата Samsung, подобрено пребарување на датотеки во Мои датотеки и нови опции за прилагодување на тапетите.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.