x

Samsung го најавува Odyssey Neo G8, првиот монитор со 4K 240Hz

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 03 Јануари, 2022 од GSM.mk

Самсунг денеска откри три нови модели од својата постава на монитори за 2022 година. Сите тие се планирани официјално да бидат објавени за време на CES 2022 од 5 до 7 јануари во Лас Вегас.

Samsung announces the Odyssey Neo G8, the world's first 4K 240Hz monitor

Првиот од овие нови монитори е Samsung Odyssey Neo G8. Ова е 32-инчен дисплеј со првиот панел во светот од 4K 240Hz. Исто така, располага со закривеност од 1000R и позадинско осветлување на Quantum Mini LED.

Системот за мини LED позадинско осветлување користи единици кои се 1/40 од големината на конвенционалните LED единици. Со технологиите Quantum Matrix и Quantum HDR 2000 на Samsung, екранот може да постигне врвна осветленост до 2000 нити во HDR содржина со прилагодување на задно осветлување од 4096 чекори.

Мониторот исто така поддржува двојни HDMI 2.1 порти и единечна врска DisplayPort 1.4. Функцијата Auto Source Switch+ автоматски ќе ги менува изворите кога поврзаниот уред е вклучен. Функцијата CoreSync го прилагодува RGB осветлувањето на задната страна на мониторот за да одговара на содржината на екранот.

Samsung announces the Odyssey Neo G8, the world's first 4K 240Hz monitor

Следниот модел е Smart Monitor M8, кој има веб-камера што работи со вградената апликација Google Duo. Мониторот, исто така, доаѓа претходно инсталиран со апликации за услуги за стриминг, што ви овозможува да го користите мониторот како паметен телевизор без да треба да се поврзете со изворен уред. Се одликува со 32-инчен панел со UHD резолуција и добивате и безжичен далечински управувач, сличен на оние што ги добивате со телевизорите Samsung.

Samsung announces the Odyssey Neo G8, the world's first 4K 240Hz monitor

На крај, тука е Samsung S8, кој е дизајниран за креирање содржина. Доаѓа во големини од 32 инчи и 27 инчи со UHD резолуција и е првиот монитор во светот кој е сертифициран како без сјај од Underwriters Laboratories.

S8 има 98% покриеност на просторот за бои DCI-P3, VESA DisplayHDR 600 сертификат (само 32-инчен) и поддршка за жичен LAN. Се одликува со поврзување USB-C и може да се поврзе со поддржани лаптопи за да испраќа видео и аудио сигнал до мониторот и податоци за етернет и 90 W моќност од мониторот до лаптопот.

Мониторите се планира да бидат лансирани во првата половина на 2022 година. Повеќе информации ќе бидат откриени за време на CES 2022.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.