x

Samsung го заврши развојот на првата LPDDR5x RAM меморија

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 10 Ноември, 2021 од GSM.mk

Samsung е првиот што разви LPDDR5x RAM меморија, со што се подобрува брзината и капацитетот во однос на LPDDR5 RAM, а сето тоа троши 20% помалку енергија.

RAM меморијата LPDDR5x носи брзини до 8,5 Gbps - во споредба со 6,4 Gbps на LPDDR5. RAM меморијата од следната генерација е изградена на процес од 14 nm и ќе овозможи мемориски пакети до 64 GB, што значи дека ќе видиме лаптопи, па дури и паметни телефони и таблети со уште поголема RAM меморија од кога било досега.

Самсунг соопшти дека ќе започне да работи подоцна оваа година со производителите за да донесат LPDDR5x RAM на уредите, но не сподели временска рамка за првите од оние што ќе се појават на пазарот.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45