x

Samsung ќе гради фабрика за чипови од 17 милијарди долари во Тексас

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 24 Ноември, 2021 од GSM.mk

Неодамнешниот извештај тврди дека Samsung планира да изгради фабрика за чипови вредна 17 милијарди долари во Тејлор, Тексас за да ги опслужува договорните операции на компанијата. Самсунг продава голем дел од своите чипови на компании со седиште во САД, така што ова ќе ги олесни и поевтини работите на долг рок.

Документите поднесени до државата откриваат дека евентуалната фабрика на Samsung ќе обезбеди околу 1.800 работни места, а Тексас му нуди на корејскиот технолошки гигант некои профитабилни даночни олеснувања, како што се намалените даноци на имот за првите 10 години од работењето.

Кога сме веќе кај тоа, ако се оди добро, фабриката би требало да започне со производство во 2024 година и е дел од инвестицискиот фонд од 205 милијарди долари за следните три години.

Државата не излезе со конечна одлука, но ако излезе, наскоро можеме да ја очекуваме објавата.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.