x

Samsung официјално го објави најбрзиот LPDDR5X DRAM досега

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 18 Октомври, 2022 од GSM.mk

Samsung објави дека развива LPDDR5X како природна еволуција на LPDDR5, а денес компанијата објави дека DRAM чиповите ја завршиле валидацијата.

Новата меморија достигнува брзина од 8,5 Gbps, што е најбрзата брзина во индустријата за DRAM. Удобно ја надмина максималната брзина од 7,5 Gbps што беше постигната уште во март.

Samsung officially announces fastest ever LPDDR5X DRAM at 8.5 Gbps

Технологијата LPDDR5X не е нова на пазарот, еден куп паметни телефони дури веќе ја прифатија платформата, но новата меморија ќе овозможи постигнување на уште поголеми брзини со минимален внатрешен редизајн.

Ниската потрошувачка на енергија и нивото на високи перформанси на LPDDR5X го прави погоден за апликации надвор од паметните телефони - компјутери, сервери и автомобили, според Samsung.

Samsung officially announces fastest ever LPDDR5X DRAM at 8.5 Gbps

Даниел Ли, EVP од тимот за планирање на мемориски производи во Samsung откри дека заедничките напори со Qualcomm за развој на 8,5 Gbps LPDDR5X DRAM и овозможиле на компанијата да ја забрза достапноста на пазарот за повеќе од една година.

Зиад Асгар, потпретседател за управување со производи во Qualcomm додаде дека компанијата од Сан Диего е првата во мобилната индустрија која ја поддржува новата најбрза меморија на своите чипсети.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.