x

Се шпекулира дека Google Pixel 6 и Pixel 6 Pro ќе добијат четири ажурирања на Android

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 15 Октомври, 2021 од GSM.mk

Гласините постојано се појавуваа во текот на изминатите неколку месеци дека претстојните Pixel 6 и Pixel 6 Pro на Google ќе имаат поширок прозорец за поддршка од вообичаеното, а денес имаме вистински бројки за кои треба да се размислува.

Според она што е сеуште непотврдена гласина, Pixel 6 и Pixel 6 Pro ќе добијат четири големи ажурирања на Android, како и петгодишни безбедносни ажурирања по нивното официјално лансирање подоцна овој месец.

Ако ова се исполни, тоа значи дека двата пиксели лансирани во 2021 година ќе бидат ажурирани до Android 16 во 2025 година и ќе добијат безбедносни ажурирања до октомври 2026 година.

Тоа би било првпат Google да преземе толку долг прозорец за поддршка, и ако навистина го исполни ова, ќе се совпадне со Apple во долговечноста на уредот (барем софтверски).

Дали ова ќе придонесе линијата Pixel да стане поуспешна во иднина, не е јасно, но сето тоа зависи од вашата (и од Google) дефиниција за успех. Pixel 6 и Pixel 6 Pro с still уште ќе се продаваат само во неколку земји, а дистрибуцијата е огромен дел од успехот, можеби дури и повеќе од софтверската поддршка.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45