x

Се шпекулира дека Realme GT Neo 5 доаѓа со жично полнење од 240 W

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 06 Декември, 2022 од GSM.mk

Војната за безжично полнење во основа е запрена со кинеските регулативи кои наложуваат максимум од 50 W, но не постои такво ограничување за жично полнење, па така кинеските производители на паметни телефони продолжуваат да ги засилуваат (извинете за лесната игра на зборови) своите системи секоја година.

Според новите гласини од плодната (и обично сигурна) дигитална станица за разговор, Realme планира наскоро да ја преземе круната за жично полнење од Redmi со својот паметен телефон GT Neo 5. Ова наводно ќе доаѓа во две верзии, едната од нив ќе може да се пофали со батерија од 4.600 mAh и поддршка за полнење од 240 W. Ова е несомнено варијација на системот од 240 W што беше демонстриран од Oppo уште во февруари, и очигледно ќе остане ексклузивен за Realme некое време пред да се префрли на телефоните Oppo и OnePlus.

Realme GT Neo 3 150W

Realme GT Neo 5 ќе доаѓа и во верзија со батерија од 5.000 mAh и „само“ поддршка за полнење од 150 W. Демонстрацијата на технологијата од 240 W на Oppo покажа дека батеријата од 4.500 mAh оди од нула до 100% за 9 минути, што веројатно треба да очекувате да го видите во GT Neo 5 во реалниот живот, бидејќи батеријата е само маргинално поголема, а технологијата имаше месеци да созреат во меѓувреме и да станат уште поефикасни.

За волја на вистината, дури и ако се 10 минути, нема да бидеме разочарани, а не треба ниту вие - целосно полнење за толку кратко време сè уште изгледа лудо за размислување, особено ако се има предвид дека има предводници од сегашната генерација и од Apple и од Google за кои се потребни речиси два часа за да се постигне истото.

Системот од 150 W на Oppo може да издржи 1.600 циклуси на полнење пред батеријата да падне на 80% од нејзиниот почетен капацитет. Тоа е двојно повеќе од она што можете да го очекувате од нормална батерија. Доволно интересно, и покрај тоа што Realme е поврзан со Oppo (иако сè уште независен сама по себе), неговата технологија од 150 W како што се гледа во GT Neo 3 доаѓа со помала гаранција од 1.000 циклуси на полнење пред батеријата да падне на 80% од нејзиниот почетен капацитет.

Тоа е сепак за пофалба, а оваа разлика меѓу брендовите веројатно се рефлектира и во цените на нивните соодветни уреди.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.