x

Серијата Galaxy S23 доаѓа во првата недела од февруари

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 04 Ноември, 2022 од GSM.mk

Отсекогаш знаевме дека Samsung ќе ја претстави серијата Galaxy S23 во Q1 следната година - серијата S22 беше претставена на 9 февруари, серијата S21 на 14 јануари и серијата S20 на 11 февруари. Сепак, немавме точен датум , а официјално сè уште не. Како што рече, бизнис функционер зборуваше за корејскиот печат за веројатните датуми на откривање и лансирање.

Според инсајдерот, Samsung ќе одржи прес-настан во Сан Франциско во првата недела од февруари (тоа е од 30 јануари до 5 февруари). После тоа Samsung традиционално прави две недели однапред нарачки и го одредува првиот датум за испорака да падне во петок.

Консултирајќи се со календарот, 17 февруари треба да биде петок кога ќе се испорачаат првите единици на Galaxy S23.

Speculative renders: Samsung Galaxy S23Speculative renders: Galaxy S23+Speculative renders: Galaxy S23 Ultra

Лансирањето на Galaxy S порано паѓаше во март, но променливите пазарни услови го наведоа Samsung да го повлече напред. Ова го прави понавремен одговор на конкурентските модели (од кои некои ќе бидат лансирани во декември) и ѝ дава на серијата повеќе време да ги зајакне финансиските резултати во Q1.

Има уште повеќе, известува корејското издание Chosun. Samsung го зема предвид и падот на пазарот на паметни телефони, кој аналитичарите очекуваат дека ќе продолжи и следната година. Ова, наводно, го мотивирало Samsung да ја лансира новата S-серија порано отколку подоцна.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.