x

Серијата iPhone 12 достигна до 100 милиони продажби само седум месеци по лансирањето

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 19 Јули, 2021 од GSM.mk

Серијата „iPhone 12“ е најуспешно лансирање на составот на „Apple“ од „iPhone 6“ во 2014 година, пренесува „Counterpoint Research“ Тогаш освежениот дизајн и поголемите екрани ги привлекуваа луѓето во сериите 6, што предизвика продажба на 12 серии?

Според аналитичарите, станува збор за усвојување на 5G на сите модели, како и на OLED дисплеите, дури и на телефоните што не се Pro. За разлика од претходните генерации, овој пат луѓето се собраа кон повисоките модели.

Особено iPhone 12 Pro Max - ова беше најпопуларниот телефон од четирите што претставува 29% од вкупната продажба, наспроти 25% за 11 Pro Max минатата година. И ова се глобалните броеви, имајте предвид, новиот врвен модел беше супер популарен во САД - 40% од продадените 12 телефони на Pro Max се јавуваат во САД.

12 Pro Max започна со иста цена како и минатогодишниот модел, 1100 долари, но бидејќи сочинува поголем дел од мешавината на производите, просечната цена на продажба (ASP) од серијата iPhone 12 беше поголема. Всушност, ASP е на највисоко ниво во сите времиња. Ова е една од причините зошто серијата iPhone 12 донесе повеќе пари, 22% повисок приход во споредба со серијата 11.

Другата голема причина е едноставна - Епл само продаде повеќе телефони. Серијата iPhone 12 достигна 100 милиони продадени примероци ширум светот во април, седум месеци по лансирањето. На серијата 11 им беа потребни два месеци подолго за да стигнат таму.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45