x

Серијата vivo X90 се најавува на 22 ноември

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 15 Ноември, 2022 од GSM.mk

Серијата vivo X90 првично се очекуваше да пристигне во декември, но vivo го повлече настанот како што предвидуваше видеото кое протече последователно. Новата постава ќе биде претставена на 22 ноември на настан во Кина.

Според гласините, сите три очекувани телефони ќе бидат достапни со црвена боја и ќе имаат варијанта за складирање од 512 GB.

vivo X90 series is getting announced on November 22

Се очекува vivo X90 да работи на чипсетот Dimensity 9200. Се вели дека има четири варијанти на меморија - 8/128 GB, 8/256 GB, 12/256 GB и 12/512 GB. Ќе биде достапен во црна, црвена и сина боја, а последното е резервирано само за овој паметен телефон од ванила.

vivo X90 series is getting announced on November 22

Vivo X90 Pro ќе се продава во црна или црвена боја, а корисниците ќе треба да изберат една од овие три опции за меморија - 8/256 GB, 12/256 GB или 12/512 GB. Овој телефон се очекува да биде средина помеѓу X90 и предводникот на ниво на X90 Pro+ и очекуваме повеќе да се приклонува кон својот помоќен брат или сестра.

vivo X90 series is getting announced on November 22

Vivo X90 Pro+ треба да работи на Snapdragon 8 Gen 2, чипсетот Qualcomm што се најавува подоцна оваа недела. Телефонот ќе го има и 1-инчниот сензор Sony IMX989 за главната камера, но треба да го почекаме официјалното соопштение следниот вторник за целосните детали за импресивното поставување на камерата.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.