x

Sony ќе ги објави новите Xperia телефони на 11 мај

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 27 Април, 2022 од GSM.mk

Sony е подготвен да ја донесе својата следна генерација на телефони Xperia. Мобилниот оддел на компанијата објави дека ќе одржи настан на 11 мај каде ќе го видиме следното поглавје во поставата на Xperia. Придружното видео за најава, поврзано подолу, јасно покажува дека сме за Xperia 1 IV (ознака четири), иако би можеле да добиеме и нови телефони Xperia 5 и Xperia 10.


Веќе видовме рендери на Xperia 1 IV кои покажуваат познат дизајнерски јазик со порамни страни од минатогодишниот Xperia III. Телефонот исто така се очекува да го понуди најновиот чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 заедно со 6,5-инчен дисплеј и четирикамера со нешто што изгледа како посветен модул за перископ.

Од друга страна, шпекулираниот Xperia 5 IV, исто така, се вели дека користи чипсет Snapdragon 8 Gen 1 со извор на TSMC. Гласините сугерираат и 6,1-инчен OLED екран и тројна поставеност на камерата на задната страна.

Протекувањето на Xperia 10 IV сугерира дека телефонот ќе изгледа главно како Xperia 10 III со 6-инчен OLED дисплеј однапред и тројна камера на задната страна.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.