x

Sony најавува нови капаци за конзоли и бои за DualSense за PlayStation 5

Категорија: Занимливости Објавено на 15 Декември, 2021 од GSM.mk

Sony денес ја објави својата палета на капаци за конзоли од прва страна за PlayStation 5. Компанијата исто така објави три нови бои за контролерот DualSense.

Капаците на конзолата доаѓаат во пет нови бои: Nova Pink, Starlight Blue, Galactic Purple, Cosmic Red и Midnight Black. Сите овие се самостојни артикли кои треба да се купат посебно и замена за стандардните бели капаци, кои ќе продолжат да бидат единствената опција при купувањето на конзолата.


Заменувањето на капаците за PS5 е прилично јасен процес бидејќи тие се дизајнирани да се лизгаат без потреба од никакви алатки. Отстранувањето на капаците е и начинот на кој пристапувате до слотот за SSD за проширување на складирањето.

За да одговара на новите капаци, Sony го лансираше и контролерот DualSense во Nova Pink, Starlight Blue и Galactic Purple. Овие се приклучуваат на постоечките Cosmic Red и Midnight Black верзии кои беа лансирани уште во мај. Заедно со стандардното бело, сега имате шест опции за боја за избор.


Црно-црвените корици ќе бидат достапни во јануари 2022 година во САД, Канада, ОК, Франција, Германија, Швајцарија, Австрија, Шпанија, Португалија, Италија, Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Кина, Тајван, Хонг Конг, Сингапур, Малезија, Тајланд, Индонезија, Виетнам, Кореја и Филипини. Розевите, виолетовите и сините корици ќе бидат достапни во првата половина на 2022 година во гореспоменатите региони. Другите региони ќе ги добијат подоцна во годината.

Сè уште не се споменува колку ќе чинат овие корици.

Во меѓувреме, новите бои на DualSense ќе бидат достапни во јануари 2022 година.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.