x

Sony наводно работи на својот прв сензор од 100 MP за телефони

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 21 Јуни, 2022 од GSM.mk

Sony допрва треба да објави сензор од 100+ мегапиксели дизајниран за паметни телефони, но наводно еден е на пат. Компанијата ќе преземе интересен пристап – наместо да оди на водечкиот пазар, нејзиниот прв сензор од 100 MP ќе биде наменет за премиум средните модели, според „Digital Chat Station“.

Сензорот наводно ќе биде дел од серијата Sony IMX8. Серијата неодамна го имаше своето деби со IMX800, сензор од 54MP 1/1,49“ што се користеше во серијата Honor 70. DCS не споделува детали за сензорот од 100 MP, па можеме само да шпекулираме. Со оглед на тоа што е наменет за средните играчи, нема да биде најголемиот или најспособниот во линијата на Sony.

Компанијата исто така работи на серија IMX9, пишува Leakster, која ќе биде поспособна и ќе се спротивстави на некои импресивни сензори кои доаѓаат од конкурентот Samsung. Samsung веќе го зголемува сензорот од 200 MP HP1, кој се очекува да се појави на телефони како Motorola Edge 30 Ultra (се очекува да биде претставен следниот месец) и потенцијално Galaxy S23 Ultra (доаѓа следната година). Тоа не е се, Samsung исто така наводно работи на сензор кој е поголем дури и од GN2, веќе масивен сензор од 1/1,12".

Sony is reportedly working on its first 100MP sensor for phones

Се разбира, Sony веќе има сопствен масивен сензор, сензорот од 1,0 инчи што се користи во Xperia Pro-I. Тој сензор првично беше дизајниран за камерата RX100 VII и Sony имаше проблем да го постави во дебелина прифатлива за телефон.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.