x

Sony Xperia Pro стигнува во Европа

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 07 Мај, 2021 од GSM.mk

Телефонскиот додаток на Sony, кој е главно, про-камера, Xperia Pro, беше најавен уште во февруари минатата година и конечно беше пуштен во продажба во САД и Јапонија овој јануари со тешко проголтана цена од 2.500 американски долари .

Денес компанијата најавува дека Xperia Pro пристигнува и кон Европа, каде што ќе се нуди во Велика Британија, Германија и нордиските земји.

Додека Сони се воздржува да обезбеди вистински датум за објавување на телефонот, објави дека пред-нарачките започнаа денес во Велика Британија и ќе бидат достапни до 13 мај. Веројатно тогаш, 14 мај е вистинскиот датум на лансирање (но само претпоставка од наша страна). Понатаму, не беа дадени информации за претходна нарачка за другите земји, па се чини дека Велика Британија може да го добие Xperia Pro пред нив.


За брзо потсетување, главното тврдење на славата на Xperia Pro е тоа што може да се користи како надворешен, поквалитетен монитор за дигитална камера Sony Alpha преку неговиот microHDMI конектор. Телефонот исто така може веднаш да испраќа фотографии и видеа што ги правите на терен со камерата, благодарение на неговата вешта 5G конекција.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.