x

Spotify сака да предложува песни според тоа како се чувствувате

Категорија: Занимливости Објавено на 17 Март, 2021 од GSM.mk

Зарем не го мразите чувството кога сте потиштени и навистина не знаете што да слушате?

Целото досадно прелистување и пребарување песна за смирување на вашето расположение се чувствува како навистина напорна работа. Благодарение на новиот патент на Spotify наскоро, услугата за стриминг може да предложи песни засновани на вашата емоционална состојба.

Предметниот патент беше поднесен уште во 2018 година, но УСПО (Канцеларија за патенти на САД) ги одобри документите на 12 јануари 2021 година. Со цел да го „погоди“ вашето расположение, Spotify ќе се потпре на алгоритмите за препознавање говор и на машинското учење. Потоа, врз основа на сигнали како што се „интонација, стрес, ритам“, апликацијата би утврдила дали сте „среќни, лути, тажни или неутрални“.

Spotify тогаш може да предложи музика што го рефлектира вашето моментално расположение и да ја земе предвид и социјалната поставка - „сам, мала група, забава“. Резултатите ќе бидат комбинирани со други параметри - како што се претходно свирените песни на корисникот или вкусот на музиката на нивните пријатели - за понатамошно подобрување на препораките.

Ново доделениот патент следи друг патент на Spotify од септември минатата година. Таканаречената карактеристика Караоке што ја патентираше стриминг услугата им овозможува на корисниците „да преклопат музичка трака со свој вокал“. Значи, можеби следниот пат кога ќе му наредите на вашиот дигитален службеник да „пушти музика“, тоа ќе ве изненади со соодветен избор, па дури и ќе ве остави да пеете заедно. Имајте на ум дека овие се само патенти и тие можеби нема да ја видат светлината на денот.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.