x

TikTok достигнува 1 милијарда месечни корисници ширум светот

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 28 Септември, 2021 од GSM.mk

Не може да се негира дека TikTok успеа да го привлече вниманието на многу корисници на паметни телефони ширум светот. И покрај некои политички блокади во некои земји, вклучително и САД и Индија, TikTok објави дека сега има 1 милијарда активни месечни корисници низ целиот свет.


TikTok, како кинеска компанија, беше силно прегледана од американската влада поради практиките за собирање податоци и обвинувања за шпионирање американски граѓани. Исто така, се соочи со американска забрана за време на администрацијата на Трамп, освен ако не постигне договор со американска компанија. Извештаите се појавија месеци подоцна дека разговорите за договор пропаднаа откако Бајден ја презеде функцијата.

Инстаграм ја достигна истата пресвртница летото 2018 година и се обидува да ја задржи својата позиција како популарна социјална апликација. Со подемот на TikTok и неговите формати за кратки видеа, и Инстаграм и Јутјуб се обидоа да ги вградат своите изгледи на TikTok со „reels"на Инстаграм и „shorts" на Јутјуб.

Уште во јули, шефот на Инстаграм Адам Мосери призна дека TikTok станува огромен конкурент и дека фокусот на апликацијата треба да се промени од неговата оригинална претпоставка дека е апликација за споделување фотографии во четири главни фокуси: креатори, видео, шопинг и пораки.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.