x

TikTok потврди дека ја тестира функцијата Stories

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 05 Август, 2021 од GSM.mk

По неодамнешното отстапување на Твитер од функцијата „Stories“, наречена „Fleets“, „TikTok“ потврди дека работи на сопствените „TikTok Stories“ во е -пошта испратена до The Verge. Функцијата првпат ја откри Мет Навара на Твитер и во моментов се пилотира со мал број корисници на пазари надвор од САД.

Секогаш размислуваме за нови начини да внесеме вредност во нашата заедница и да го збогатиме искуството со TikTok […] Во моментов експериментираме со начини да им дадеме на креаторите дополнителни формати за да ги оживеат нивните креативни идеи за заедницата TikTok “. - портпарол на TikTok на The Verge

TikTok Stories не е наменета да замени која било друга постоечка карактеристика за раскажување приказни што TikTok веќе ја има како Duets, Live и Stitch.

Се чини дека приказните работат на ист начин бидејќи исчезнуваат по 24 часа, можете да видите кој ги гледал вашите приказни и можете да прочитате преку коментарите оставени на „Stories“. Приказните нема да го попречат тековниот почетен екран, туку ќе се пристапи со повлекување налево од главната активност, или со допирање на аватарот на некоја личност.

Нема информации колку долго би било во тестирање и нема ниту датум на лансирање. Willе биде интересно да се види како TikTok ќе ја преземе функцијата Stories и ќе ја направи своја. Потенцијалот за ангажман и простор за рекламирање е огромен, но ако е лошо имплементиран, може да заврши како што тоа го направија „Fleets".

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.