x

TikTok сега дозволува 10-минутни видеа

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 01 Март, 2022 од GSM.mk

Во понеделникот, некои корисници на TikTok беа пречекани со известување дека ќе можат да поставуваат видеа долги до 10 минути. Во изјава за The Verge, TikTok потврдува дека ажурирањето се одвива на глобално ниво.

Денес, возбудени сме што ќе започнеме да ја шириме можноста за прикачување видеа до 10 минути, што се надеваме дека ќе ослободи уште повеќе креативни можности за нашите создавачи ширум светот.

TikTok првично го продолжи своето ограничување од 1 минута на 3 минути минатиот јули. Со продолжување на дозволеното време по видео на TIkTok, брендот се надева дека ќе види уште поголем ангажман од своите корисници - што пак може да резултира со повисоки приходи од реклами.

Одреден број корисници веќе можеа да поставуваат петминутни видеа на платформата, но со најновото ажурирање на TikTok, секој ќе може да објавува подолги видеа. Иако оваа промена може да привлече повеќе корисници и да го зголеми целокупниот ангажман, останува да се види дали подолгите видеа ќе работат добро со алгоритмот „For You“ на TikTok.

Во изјава за The Verge, консултантот за социјални медиуми и аналитичар за индустрија, Мет Навара, вели дека видеото со подолг формат генерално е полесно за монетизација и ги задржува корисниците подолго ангажирани. Навара објаснува дека TikTok треба да открие како треба да вклопи подолги видеа на својата платформа. „Тие би можеле да направат со посветен дом за содржини со подолги форми, бидејќи [тоа] не седи толку добро во вертикалната храна со пократки работи што луѓето се навикнати да шетаат со брзина“.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.