x

Топ 5: Смартфони со најдобри камери во 2018 година

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 20 Јуни, 2018 од GSM.mk

Во денешно време, наоѓањето на смартфонот со најдобра камера не е лесно - некои уреди прават подобри фотки на ниска светлина, други имаат HDR и нудат различни квалитети. Затоа, направивме мини листа која се надеваме ќе ви помогне во изборот:

1. iPhone X

Best camera phones of 2018: the leading smartphone cameras on the market

Предности:

1. Еден од најдобрите HDR модови на пазарот

2. Одлична портрет функција

3. Одлични бои

4. Одлични фотографии на ниска светлина

Негативно:

1. Сликите на ниска светлина без блиц се просечни

2. Нема RAW поддршка

3. Скап

iPhone X - Slow Sync flash on the iPhone X is great for getting better exposed backgrounds when shooting at night

Galaxy Note 8 - Slow Sync flash on the iPhone X is great for getting better exposed backgrounds when shooting at night

                           iPhone X                                                Galaxy Note 8

2. Pixel 2 и Pixel 2 XL

Best camera phones of 2018: the leading smartphone cameras on the market

Предности:

1. Најдобар HDR+ мод на Android телефон

2. Одлични бои

3. Добра стабилизација 

4. Брз автофокус

Негативно:

1. Просечни портрет фотографии

2. Чудни бои при одредена светлина
3. Galaxy Note 8

Best camera phones of 2018: the leading smartphone cameras on the market

Предности: 

1. Одлична острина на фотографиите

2. Добар оптички зум

3. Одлични перформани при ниска светлина

4. Брз автофокус

Негативно:

1. Преизразени бои при одредена светлина


Galaxy Note 8 - The Galaxy Note 8 excels in low-light scenarios, providing unmatched sharpness in situations where most of the competition struggles to deliver a clear picture

iPhone 8 Plus - The Galaxy Note 8 excels in low-light scenarios, providing unmatched sharpness in situations where most of the competition struggles to deliver a clear picture

                          Note 8                                                          iPhone X


4. Galaxy S9/S9+

Best camera phones of 2018: the leading smartphone cameras on the market

Позитивно:

1. Фотографии со одличен квалитет

2. Одлични перформанси при ниска светлина

3. Брз автофокус

Негативно: 

1. Преизразени бои при одредена светлина5. Huawei P20 Pro

Best camera phones of 2018: the leading smartphone cameras on the market

Позитивно: 

1. Одлични перформанси при ниска светлина

2. Одличен 4x зум

Негативно:

1. Деталите настрадуваат при одредени сценарија поради агресивно намалување на бучавата


Кој е вашиот фаворит? :)

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.